TERAPIA DEPRESJI SOOMA TDCS

Jest to forma nieinwazyjnej neurostymulacji mózgu w celu złagodzenia objawów depresji, stosowana także w terapii bólu

Sooma tDCS ™ nadaje nowy wymiar klinicznej praktyce leczenia pacjentów z głęboką depresją:

  • Jako bezpieczne i dobrze tolerowane urządzenie medyczne klasy IIA
  • Efektywne, łatwe w użyciu, zaprojektowane do codziennej pracy klinicznej
  • Może być stosowane jako monoterapia lub jako dodatek do innych terapii depresji również równolegle z farmakoterapią czy psychoterapią

Sooma tDCS, jako  niskoprogowe rozwiązanie terapeutyczne do leczenia poważnych zaburzeń depresyjnych, zostało wprowadzone pod koniec 2014 roku. Zabieg ten jest bezpieczny, skuteczny, dobrze tolerowany i zapewnia w wielu przypadkach szybką i efektywną pomoc w poprawie zaburzeń nastroju. Szacuje się, że wielkość efektu jest podobna do leku przeciwdepresyjnego w podstawowej opiece zdrowotnej. Terapia jest bezbolesna, a 90% pacjentów pomyślnie kończy proces leczenia, a 66% otrzymuje pomoc już po 3 tygodniach (Wyniki leczenia Sooma: N=199. Skale: HAMD lub MADRS).

*Royal College of Psychiatrists wydała oświadczenie popierające tę metodę leczenia depresji. * Europejskie wytyczne oparte na dowodach naukowych dały rekomendację poziomu B (prawdopodobna skuteczność)

* The National Institute of Care Excellence  (www.nice.org) również opracowało wytyczne dotyczące tej techniki

  1. Po zakończeniu leczenia większość pacjentów kontynuuje jakaś terapię, aby zapobiec nawrotom depresji.

Przebieg terapii:

Terapia obejmuje trzydziestominutowe sesje terapeutyczne, które są powtarzane raz dziennie przez dwa do trzech tygodni.  Podczas sesji terapeutycznej można usiąść i zrelaksować się lub wziąć udział w różnych formach aktywności terapeutycznych. Podczas relaksu stały prąd niskiej częstotliwości stymuluje mózg w celu wspomagania łagodzenia objawów depresji.

Czy są jakieś efekty uboczne lub ograniczenia związane z Terapią Depresji Sooma?

Typowe skutki uboczne, które mogą wystąpić, to uczucie swędzenia podczas stymulacji i lekki, przejściowy ból głowy. Po sesji może się również pojawić zaczerwienienie skóry w miejscu zabiegowym. Jeśli po sesji czujesz się zmęczony lub czujny, możesz dostosować porę codziennej sesji do swoich indywidualnych potrzeb.

Zaleca się kontynuowanie leczenia za pomocą jakiejś formy terapii w celu utrzymania efektów leczenia i zapewnienia, że objawy depresji nie powrócą.

Z Terapii Depresji Sooma nie mogą korzystać osoby, które mają metalowe implanty w okolicy głowy. Rozrusznik serca i ostre zmiany skórne w okolicy zabiegowej również stanowią przeciwwskazania do terapii. Po zabiegach operacyjnych w okolicy głowy, należy odczekać z terapią Sooma przynajmniej 6 miesięcy. Należy unikać stosowania produktów nikotynowych i alkoholu podczas Terapii Depresji Sooma.

Terapię depresji Sooma można bezpiecznie wybrać już jako pierwszą opcję leczenia. Nie ma żadnych czynników chemicznych, które mogłyby wpłynąć na całe ciało. Terapia może być stosowana jako terapia dodatkowa bez ryzyka niebezpiecznych interakcji z lekami. Terapia jest również bezpieczna podczas karmienia piersią.

Przykładowe publikacje na temat skuteczności metody:

Bikson M, et al. Safety of Transcranial Direct Current Stimulation: Evidence Based Update 2016. Brain Stimul. 2016 Sep-Oct;9(5):641-61.

Lefaucheur JP et al. Evidence-based guidelines on the therapeutic use of transcranial direct current stimulation(tDCS). Clin Neurophysiol. 2017 Jan;128(1):56-92.

National Institute of Care Excellence – Interventional guidance IPG530 (2015)

The Royal College of Psychiatrists – Position statement CERT04/17 (2017)